Filtr powietrza - rola w pracy silnika

Filtr powietrza - jest jednym z ważniejszych elementów eksploatacyjnych silnika. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza wpływającego do komory spalania z nieporządanych pyłów oraz zanieczyszczeń stałych (piasek, drobne kamienie, kawałki roślin etc.etc.). Wiele nowych filtrów podczas eksploatacji jest w stanie szybko zatrzymywać zanieczyszczenia o wielkosci kilku setnych milimetra, utrzymując tym samym wlot powietrza silnika w nieskazitelnej czystości. Pojazdy mechaniczne wyposażone są głównie w filtry suche, w których powietrze w czasie wlotu do komory spalania przechodzi przez specjalną membranę o odpowiedniej gęstości. Pojazdy drogowe wyposażone są z reguły w filtry papierowe, bawełniane lub też siatkowe.


Dlaczego należy wymieniać regularnie filtr powietrza w aucie ? Co ile kilometrów ( km ) wymieniać filtr powietrza ?


Są różne teorie na temat wymiany filtru powietrza. Producenci aut zalecają wymianę filtra powietrza co 15 000 - 16 000km. W zależności jednak od miejsca pracy silnika (zakurzone drogi, jazda w terenie) czas jego wymiany powinien zostać znacząco skrócony. Brudny filtr powietrza może znacząco wpływać na: jakość pracy silnika - silnik jest mniej dynamiczny, potrzebuje więcej czasu aby uzyskać maksymalny moment obrotowy większe zużycie paliwa - przy brudnym filtrze paliwa, silnik zużywa więcej mocy na pobieranie powietrza zużycie elementów silnika w wyniku nieprawidłowego działania filtru powietrza (przepuszczanie do komory spalania pyłów drogowych w skutek czego podczas wysokiej temperatury spalania, niepotrzebne popioły oraz osady poprzez tarcie niszcza scianki cylindra i tłoka, powodując jego szybsze rozszczelnienie)


O czym należy pamietać podczas wymiany filtru powietrza ?


Wymieniając filtr powietrza, musimy pamietać także o komorze filtra powietrza. To właśnie w niej, podczas wlotu powietrza do komory spalania, nastepuje filtracja - krótko mówiąc, wszystkie elementy stałe (piach,brud uliczny etc.etc.) wciaz sie w niej znajduja. W takim wypadku wymiana filtru powietrza powinna wiązać się z oczyszczeniem miejsca w którym znajduje sie filtr. Doskonale do tego nadaje się zwykły prosty domowy odkurzacz, który pozwoli oczyścić komore filtra powietrza. Do tego celu zabrania się stosowania sprężarek powietrza, którę "przedmuchując" komorę powietrza mogą zanieczyścić wlot powietrza naszego silnika.


Filtr powietrza a tuning


W wielu autach sportowych celem zwiększenia mocy i dynamiki pracy silnika stosuje się specjalne filtry. W większości do tego celu używa się specjalnych filtrów stożkowych. Filtry te w wiekszym stopniu przygotowane są na przepuszczanie większej ilości powietrza kosztem jego filtracji. Powietrze przypływające przez taki filtr ma zupełnie inna dynamikę i jest w stanie znacznie szybciej zakończyć proces filtracji co też wpływa w znacznym stopniu na pracę silnika. Więcej wlatującego do komory powietrza, mniejszy opor podczas filtrowania skutkuje z znacznym wzrostem mocy silnika. Pamiętać trzeba jednak o tym, iż filtry stosowane w autach sportowych nie są zalecane do codziennego użytku przez wzgląd na słaby proces filtracji. Wpływają na wzrost mocy silnika kosztem jego zużycia.


Auto-Wald